Rzym

---


Moje piękne, włoskie wakacje dobiegły końca.
Zupełnie niepogodzona z obecną pluchą i zimnem, wracam myślami do 'wiecznego miasta', w którym to dwa tygodnie temu spędziłam kilka cudownie słonecznych dni.

Wraz z moim miłym, szukaliśmy miejsc jak najbardziej lokalnych, 'włoskich', z dala od turystów i wycieczkowych naganiaczy. I mimo że plan nakreśliliśmy sami, starając się zmieścić wszystko to, co wydawało nam się 'najważniejsze', okazało się, że mimo szczerych chęci zabrakło nam czasu. Wraz z przemierzaniem Rzymu, nasza lista "do zobaczenia" zamiast kurczyć się, rozrastała.

Wylądowaliśmy w kilkunastu kościołach, w parku akweduktów (parco degi acquedotti), znanym m.in. z filmu "Wielkie Piękno" a także w "czarodziejskim ogrodzie" w samym sercu zatybrza. Tym magicznym miejscem był, a jakże — ogród, Orto Botanico dell'Università di Roma "La Sapienza" wypełniony wspaniałymi gatunkami palm, sukulentami, roślinnością równie bujną co obcą.

Samo Zatybrze ma w sobie mnóstwo uroku — wąskie uliczki, zapach unoszący się z malutkich restauracji i fantastyczna atmosfera artystycznej bohemy. Oraz jedna z jego największych dostrzeżonych przeze mnie zalet — niewielka liczba turystów.

Rzym, jak i całe włochy mają specyficzny klimat. Dumy i nieskrępowania. Dbałości o detale, ale bez zbytecznego pośpiechu. Włosi mają olbrzymi szacunek do kuchni (co było czuć w każdej restauracji nienastawionej stricte na turystów) i czerpią radość z celebrowania posiłków wspólnie.

Chciałabym część z tych przywar zakorzenić również u siebie.
A We Włoszech — warto się zakochać, choć to miłość już na całe życie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz